تلاش‌های زیادی برای محدود کردن انتقال و دفع زباله در کشورهای توسعه‌یافته که فاقد امکانات لازم برای مدیریت این گونه مواد هستند، انجام شده است؛ اما با این حال هنوز هم این کار در برخی از کشورها ادامه دارد و به محیط‌زیست آن‌ها آسیب جدی وارد می‌کند. در ادامه به معرفی کشورهایی می‌پردازیم که بخشی از آن‌ها به مکانی عظیم برای دفع زباله تبدیل شده‌اند.

غنا

کشور غنا که در قاره آفریقا واقع شده، به محلی برای تجمع زباله‌های الکترونیکی از سراسر دنیا تبدیل شده است. بیشترین میزان این گونه زیاله در منطقه اَگباگبِلاشی (Agbogbloshie) وجود دارد. این منطقه قبلا مکانی حاصل‌خیز بود، اما امروزه به بزرگ‌ترین زباله‌‌دان زباله‌‌های الکترونیکی در جهان تبدیل شده است. این منطقه بی‌‌آب و علف که مردم محلی آن را سدوم و گموراه می‌نامند (سدوم و گموراه دو شهری هستند که در متون مذهبی از آن‌ها نام برده شده و مردم آن گرفتار عذاب الهی شده‌اند)، زباله‌‌های الکترونیکی سوزانده می‌شوند و قطعات ارزشمند داخل آن‌ها توسط کارگران محلی بیرون درآورده می‌شود.

فیلیپین

بندر مالینا (Malina) چند سال پیش ناخواسته محل دفع زباله ۵۰ کانتینر بزرگ پر از زباله شد که از کانادا به این کشور انتقال داده شدند و هر یک از آن‌ها به اندازه یک اتوبوس بود. مسئولین امر کانادایی اعلام کرده بودند که این مخازن تنها حاوی پلاستیک‌ برای بازیافت هستد، اما پس از انتقال و تخلیه آن‌ها مشخص شد که پوشک‌های کثیفی نیز در میان زباله‌ها بوده است.

چند سال قبل از این ماجرا نیز ۱۰۳ ون پر از زباله از ژاپن به فیلیپین فرستاده شد؛ اما همه آن‌ها بازگردانده شدند.

نیجریه

طبق برآوردهای انجام شده هر روز تقریبا ۱۵ کانتینر پر از وسایل الکترونیکی دور انداخته شده از کشورهای مختلف به بندر لاگوس نیجریه که یک بازار عظیم وسایل الکترونیکی است، انتقال داده می‌شود.

متاسفانه بسیاری از این وسایل در حین تعمیر می‌شکنند و دور انداخته می‌شوند و مردم نیز به امید یافتن وسیله‌ یا قطعه‌ای ارزشمند این وسایل را در شرایطی خطرناک بررسی می‌کنند. در ضمن به‌تازگی زباله‌های سمی نیز از کشورهایی نظیر ایتالیا به نیجریه انتقال داده می‌شوند.

طبق برآوردهای انجام شده هر روز تقریبا ۱۵ کانتینر پر از وسایل الکترونیکی دور انداخته شده از کشورهای مختلف به بندر لاگوس نیجریه که یک بازار عظیم وسایل الکترونیکی است، انتقال داده می‌شود.

سومالی

خوشبختانه سونامی سال ۲۰۰۴ موجب شد سواحل جنوبی سومالی از زباله‌های خطرناک پاک شوند و این اتفاق منجر به توجه بیشتر به مساله دفع غیرقانونی زباله و تجدیدنظر در مورد آن در این کشور شد.

زباله‌های سمی حاوی هیدروژن پراکسید و مواد رادیواکتیو نیز در برخی از مناطق مرکزی و جنوبی سومالی دیده شده است. طبق گفته مقامات مسئول سازمان ملل چندین شرکت از نبود دولت کارآمد در این کشور سوء‌استفاده کرده‌ و زباله‌های خود را سال‌ها در سواحل این کشور دفع کرده‌اند.

چین

اگرچه چین خود یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی و برقی در جهان است و تولیدات آن به سراسر جهان صادر می‌شود؛ اما بخش زیادی از این کالاها برخلاف ممنوعیت‌هایی که وجود دارد، به عنوان زباله‌های الکترونیکی به چین بازگردانده می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجمع زباله‌های الکترونیکی در چین شهر گوییو است و جاده‌های اطراف این شهر با این گونه زباله‌ها پر شده‌اند. این موضوع تاثیر فاجعه‌باری روی محیط‌ زیست اطراف شهر گذاشته و توده‌های وسایل الکترونیکی بی‌مصرف در هر گوشه از محیط اطراف شهر دیده می‌شود.

هند

طبق اطلاعات منتشر شده هر سال زباله‌های زیادی اعم از انواع فلز، محصولات نساجی و تایر از کشورهای اروپایی وارد این کشور می‌شود. همچنین در این کشور زباله‌های الکترونیکی بسیار زیادی وجود دارد که بخشی از آن‌ها که امکان بازیافت آن‌ها با امکانات ابتدایی وجود ندارد، در کوره‌های زباله‌سوز سوزانده می‌‌شوند یا در زمین‌هایی که تبدیل به زباله‌دان شده‌اند، رها می‌شوند.

الانگ یکی از شهرهای هند بوده که به گورستان کشتی‌های از کارافتاده و نجات‌یافته از سراسر جهان تبدیل شده است. عده‌ زیادی از کارگران محلی پس از اینکه این کشتی‌ها به ساحل آورده می‌شوند، آن‌ها را در شرایط بسیار خطرناک تکه‌تکه می‌کنند.

 

فاطمه شریفیان
فاطمه شریفیان

دانش‌آموخته فلسفه در مقطع کارشناسی از دانشگاه مفید قم. دانش‌آموخته فلسفه اخلاق د

http://ethicshouse.ir نوشته‌های بیشتر از این نویسنده