کارگاه ۴۶ فلسفه اخلاق

برنامه آتی ما؛ دهم دی ماه، آقای دکتر عبدل‌آبادی از شهودگرایی اخلاقی سخن می‌گویند

در چهل و ششمین کارگاه فلسفه اخلاق، میزبان دکتر "علی اکبر عبدل‌آبادی" هستیم. ایشان عضوهیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و مترجم کتاب "اخلاق؛ قدم اول" هستند، از ایشان مقالاتی در زمینه فرااخلاق و شهودگرایی اخلاقی منتشر شده است.
در ادامه چکیده‌ای از ارائه ایشان را در چهل و ششمین کارگاه فلسفه اخلاق، با موضوع "شهودگرایی اخلاقی؛ با تأکید بر آرای مور" می‌خوانید.
شهودگرایی (intuitionism) یکی از موضوعات مهم فلسفه اخلاق بوده که در فرااخلاق و نظریه‌های اخلاقی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. فیلسوفانی همچون “مور” و “راس” به تبیین و دفاع این نظریه پرداخته‌اند و از فیلسوفان اخیر که این نظریه را مورد توجه قرار داده‌اند، می‌توان از درک پارافیت، جان مک داول و تامس اسکنلان نام برد.
بنابر شهودگرایی “خوب” مفهومی تعریف‌ناپذیر است. حقایق عینی در اخلاق وجود دارند که به اندیشه و احساس انسان وابسته نیستند. حقایق بنیادین اخلاق، نظیر حقایق پایه‌ای ریاضیات، برای ذهن بالغ بدیهی هستند.
برچسب ها

فاطمه شریفیان

کارشناسی فلسفه از دانشگاه مفید قم، کارشناسی ارشد فلسفه اخلاق از دانشگاه قم
 • ۲۶
  دی
  ۹۷
  خواجه نصیر و اخلاق جنگ
  خواجه به بحث دربارۀ شرایطی می‎پردازد که در آن تدبیر شکست خورده است و حاکم ناگزیر از دست‎یازی به جنگ با هدف «خیر محض و طلب دین» است. ابهام موجود در اصطلاحات «خیر محض» و «طلب دین» آن‌ها را در معرض تفسیر آزادانه قرار می‎دهد و امکان سوءاستفاده از آن‌ها را در اختیار حکام جنگ‎طلب می‎گذارد. اما خواجه نصیر -که در عصر سلطۀ جنگاوران و قوانین سنگدلانۀ مغولان می‎زیست- با هشدار دادن به جنگاوران و فاتحان مغول در باب علل موجه و رفتار عادلانه در جنگ‎ها به دستاوردهای مهمی رسید.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۲۰
  دی
  ۹۷
  حوزویان و دشواری‌های اخلاقی زیستن
  پرونده ویژه مباحثات با عنوان "حوزویان و دشواری‌های اخلاقی زیستن" با آثار و گفتارهایی از مسعود آذربایجانی، مرتضی آقاتهرانی، سید حسن اسلامی اردکانی، رسول جعفریان، میرتقی حسینی گرگانی، معصومه ظهیری، رضا عیسی‌نیا، امیر غنوی، سید طاهر غفاری قره‌باغی، محمدمهدی معراجی، حسن نظری شاهرودی، در پاییز 97 ماه منتشر شده است.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۱۸
  دی
  ۹۷
  آیا ربات‌ها می‌توانند احساس داشته باشند؟
  آیا ممکن است بتوانیم واقعاً با یک ربات احساس صمیمیت کنیم؟ پاسخ به این پرسش واقعاً آسان نیست. فرض کنید رباتی داشته باشید که ده سال در خانۀ شما باشد، گاه‌گاه خاطراتی از روزهای گذشته یا غم‌ها و شادی‌هایتان تعریف کند، به حرف‌هایتان گوش بدهد و در تصمیم‌گیری مشاورتان باشد. آیا او را دوست خودتان نخواهید دانست؟ گری گاتینگ می‌گوید پاسخ به این پرسش منوط به این است که بدانیم آیا ربات‌ها می‌توانند آگاهی داشته باشند یا نه؟
  ...
  ادامه مطلب

دیدگاهی ارسال کنید0 کاراکتر (حداکثر 500 کاراکتر مجاز است)
مشاهده دیدگاه ها ( 0 دیدگاه )
بستن
بستن