نویسنده (ها) : زهرا خزاعی

عقلانیت اخلاق

با آن که قرن ها از داروی سقراط درباره عقل و اخلاق می گذرد، اما هنوز پرسش از «عقلانیت اخلاق» از مهم ترین مسایلی است که ذهن فیلسوفان را به خود مشغول داشته است. قضاوت درباره عقلانی بودن یا نبودن گزینش و توجیه باورها، و تبیین و توجیه رفتارهای اخلاقی از جمله موضوعاتی است که ذیل این عنوان قرار می گیرند.
عقل گرایان حداکثری، حداقلی و اعتدالی، بر پایه رویکردهای متفاوت خود نسبت به عقل، در این رابطه مواضع مختلفی گرفته اند. حداقلی ها به دلیل گرایش بیشتر به نقش عواطف، درباره نقش معرفتی و انگیزشی عقل، متفاوت با دو گروه دیگر سخن گفته اند. و عقل گرایان حداکثری و اعتدالی، با وجود شباهت های فراوان، درباره نقش جنبه های شناختاری و غیر شناختاری در انگیزش اخلاقی، متفاوت می اندیشند.
در این نوشتار، گذشته از تبیین تفاوت سه رویکرد مطرح، توجیه رفتارها و انگیزش اخلاقی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. درون گرایی و برون گرایی از جمله دیدگاه هایی هستند که در این باره مورد نظر بوده اند. در نهایت، بر نقش فضلیت، به عنوان راهی برای پذیرش و توجیه عقلانیت تاکید شده است.

ادامه ی این مطلب را در فایل پیوست شده مطالعه کنید

دانلود
برچسب ها

خانم شریفیان

كُلُّ وِعاءٍ يَضيقُ بِما جُعِلَ فيهِ إِلاّ وِعاءُ العِلمِ فَإِنَّهُ يَتَّسِعُ بِهِ ؛ فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر می شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر می گردد. امام علی (ع)
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  معرفی کتاب اخلاق بازجویی
  کتاب اخلاق بازجویی اثر آقای مایکل اسکرکر و ترجمه آقای افشین خاکباز جزء آثار تازه انتشار یافته‌ی فرهنگ نشر نو است که در سال 1396 در دسترس خوانندگان و علاقمندان قرار گرفته‌است.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  گزارشی از کارگاه ۴۲ فلسفه اخلاق
  دکتر جواد حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، که عمده پژوهش‌ها و ترجمه‌های ایشان در مورد تامس نیگل بوده است، در چهل و دومین کارگاه فلسفه اخلاق از "حرف تازه تامس نیگل در باب پیشرفت اخلاقی" سخن گفتند. کتاب‌های تامس نیگل که تاکنون توسط ایشان ترجمه شده است، عبارتند از؛ ذهن و کیهان، این‌ها همه یعنی چه، امکان دیگرگزینی، برابری و جانبداری، و اخلاق‌شناسی.
  در ادامه گزارشی از این کارگاه را می‌خوانید.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۱۸
  آذر
  ۹۷
  جلسه سیزدهم درس متن‌خوانی اخلاق نیکوماخوس ارسطو
  آنچه پیش روی شماست جلسه سیزدهم از سلسله جلسات متن‌خوانی کتاب اخلاق نیکوماخوس ارسطو است که به همت استاد بزرگوار، دکتر محسن جوادی در خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار می‌شود.
  ...
  ادامه مطلب

دیدگاهی ارسال کنید0 کاراکتر (حداکثر 500 کاراکتر مجاز است)
مشاهده دیدگاه ها ( 0 دیدگاه )
بستن
بستن