نویسنده (ها) : ابوالقاسم فنائی

دینی و فرادینی در پیام عاشورا

مناسبت اقتضا می‌کند درباره‌ی شخصیت سرور آزادگان، امام حسین و مهم ترین حادثه‌ی زندگی ایشان، یعنی واقعه‌ی کربلا، گفتگو کنیم. هم در مورد شخصیت ایشان و هم در مورد تحلیل و تبیین واقعه‌ی کربلا کم سخن نگفته‌اند، و دوستان علاقه‌مند نیز کمابیش با ادبیاتی که پیرامون این دو موضوع بسط یافته آشنا هستند. بنده نیز سالها پیش توفیق داشته‌ام که تبیینی اخلاقی از کنش سیاسی امام حسین بدست دهم. در اینجا قصد تکرار گفته‌های خود و دیگران را ندارم. بلکه مایلم از فرصت استفاده کنم و به تفسیر یکی از سخنانم بپردازم که به ایشان منسوب است. آن سخن این است: «ان لم یکن لکم دین و لا تخافون المعاد فکونوا احرارا فی دنیاکم»: «اگر دین ندارید، و از بازگشت به سوی خداوند نمی‌ترسید، [دست کم] در دنیای خود آزاده باشید».

متن کامل مقاله را از اینجا دریافت کنید.

برچسب ها

خانم شریفیان

كُلُّ وِعاءٍ يَضيقُ بِما جُعِلَ فيهِ إِلاّ وِعاءُ العِلمِ فَإِنَّهُ يَتَّسِعُ بِهِ ؛ فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر می شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر می گردد. امام علی (ع)
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  معرفی کتاب اخلاق بازجویی
  کتاب اخلاق بازجویی اثر آقای مایکل اسکرکر و ترجمه آقای افشین خاکباز جزء آثار تازه انتشار یافته‌ی فرهنگ نشر نو است که در سال 1396 در دسترس خوانندگان و علاقمندان قرار گرفته‌است.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  گزارشی از کارگاه ۴۲ فلسفه اخلاق
  دکتر جواد حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، که عمده پژوهش‌ها و ترجمه‌های ایشان در مورد تامس نیگل بوده است، در چهل و دومین کارگاه فلسفه اخلاق از "حرف تازه تامس نیگل در باب پیشرفت اخلاقی" سخن گفتند. کتاب‌های تامس نیگل که تاکنون توسط ایشان ترجمه شده است، عبارتند از؛ ذهن و کیهان، این‌ها همه یعنی چه، امکان دیگرگزینی، برابری و جانبداری، و اخلاق‌شناسی.
  در ادامه گزارشی از این کارگاه را می‌خوانید.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۱۸
  آذر
  ۹۷
  جلسه سیزدهم درس متن‌خوانی اخلاق نیکوماخوس ارسطو
  آنچه پیش روی شماست جلسه سیزدهم از سلسله جلسات متن‌خوانی کتاب اخلاق نیکوماخوس ارسطو است که به همت استاد بزرگوار، دکتر محسن جوادی در خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار می‌شود.
  ...
  ادامه مطلب

دیدگاهی ارسال کنید0 کاراکتر (حداکثر 500 کاراکتر مجاز است)
مشاهده دیدگاه ها ( 0 دیدگاه )
بستن
بستن