نویسنده (ها) : زهرا خزاعی

اخلاق کاربردی ماهیت، روش‌ها و چالش‌ها

اخلاق کاربردی شاخه ای از اخلاق هنجاری است که به واسطه تمرکز بر جزییات، از دو شاخه فرا اخلاق و نظریه های هنجاری متمایز میگردد. درباره ماهیت، محتوا و شیوه های استدلال آن، اتفاق نظر وجود ندارد. ارزیابی عملکردها، حل مشکلات یا شناسایی هنجارها و کدهای اخلاقی، به کمک محتوای درونی یا برونی و با استفاده از شیوه های بالا- پایین یا بالعکس، از جمله مسایل نزاع برانگیز در این شاخه علمی است. در این نوشتار، پس از تحلیل و ارزیابی رویکردهای مختلف درباره ماهیت، محتوا و روشهای اخلاق کاربردی و ذکر چند مورد از چالشهای مطرح، در نهایت پیشنهادهایی برای پایان بخشیدن به این نزاع ها ارایه شده است.

متن کامل مقاله را از اینجا دریافت کنید.

برچسب ها

خانم شریفیان

كُلُّ وِعاءٍ يَضيقُ بِما جُعِلَ فيهِ إِلاّ وِعاءُ العِلمِ فَإِنَّهُ يَتَّسِعُ بِهِ ؛ فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر می شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر می گردد. امام علی (ع)
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  معرفی کتاب اخلاق بازجویی
  کتاب اخلاق بازجویی اثر آقای مایکل اسکرکر و ترجمه آقای افشین خاکباز جزء آثار تازه انتشار یافته‌ی فرهنگ نشر نو است که در سال 1396 در دسترس خوانندگان و علاقمندان قرار گرفته‌است.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۲۰
  آذر
  ۹۷
  گزارشی از کارگاه ۴۲ فلسفه اخلاق
  دکتر جواد حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، که عمده پژوهش‌ها و ترجمه‌های ایشان در مورد تامس نیگل بوده است، در چهل و دومین کارگاه فلسفه اخلاق از "حرف تازه تامس نیگل در باب پیشرفت اخلاقی" سخن گفتند. کتاب‌های تامس نیگل که تاکنون توسط ایشان ترجمه شده است، عبارتند از؛ ذهن و کیهان، این‌ها همه یعنی چه، امکان دیگرگزینی، برابری و جانبداری، و اخلاق‌شناسی.
  در ادامه گزارشی از این کارگاه را می‌خوانید.
  ...
  ادامه مطلب
 • ۱۸
  آذر
  ۹۷
  جلسه سیزدهم درس متن‌خوانی اخلاق نیکوماخوس ارسطو
  آنچه پیش روی شماست جلسه سیزدهم از سلسله جلسات متن‌خوانی کتاب اخلاق نیکوماخوس ارسطو است که به همت استاد بزرگوار، دکتر محسن جوادی در خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار می‌شود.
  ...
  ادامه مطلب

دیدگاهی ارسال کنید0 کاراکتر (حداکثر 500 کاراکتر مجاز است)
مشاهده دیدگاه ها ( 0 دیدگاه )
بستن
بستن