پروفایل میثم غلامی

۰

دکتر مسعود آذربایجانی از سنجش اخلاق میگوید؛

دکتر مسعود آذربایجانی عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدیر مرکز تخصصی اخلاق دارالهدی هستند . عمده تحقیقات ایشان در باب روانشناسی و رابطه آن با دیگر حوزه ها می باشد. در این کارگاه که سی و پنجمین کارگاه فلسفه اخلاق در خانه اخلاق پژوهان جوان است ، تلاش دارند تا الگویی از سنجش اخلاق را ارائه کنند گزارشی از این جلسه را در ادامه میخوانیم
| بازدید: ۱۶۴
۰

زندگی نمی‌کنیم که لذت ببریم، لذت می‌بریم که زندگی کنیم

لذت از جمله اموری است که به رغم سادگی و پیش پا افتادگی ظاهری‌شان، از کانون مباحث جدی فلسفی دور نمانده‌اند. منازعات فلسفی بر سر این موضوع همواره خواندنی و بس آموختنی بوده‌اند. لذت را از جهات بسیاری می‌توان بررسید. اما آیا مداقه‌ی فلسفی لذت را به حاشیه می‌راند و آن را فرع بر امور برتر قرار می‌دهد؟ آیا می‌توان لذت را چنان پژوهید که از دوپارگی تاریخی تن و روان جان به در برد؟ این موضوعات را با دکتر محسن جوادی در میان گذاشته‌ایم. آن‌چه در پی می‌آید پاسخ ایشان است به پرسش‌های ما در باب لذت خاصه در نسبت با سعادت. دکتر جوادی کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته‌ی فلسفه و کلام اسلامی به پایان رسانده است و سال‌هاست که علاوه بر تألیف کتب و مقالات فلسفی به تدریس فلسفه نیز مشغول بوده است.
| بازدید: ۴۷۳
۰

گزارشی از نقد کتاب «نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی»

قاعده اعتدال چیست؟ خاستگاه آن کجاست ؟ چه کسانی بدان پرداخته اند و آن را به بلندا رسانده اند؟ و از همه مهم تر در تفکر اسلامی چه متفکرانی این نظریه را شرح و بسط داده اند و چه منظری داشته اند؟در دومین نشت نقد کتاب که با محوریت کتاب ارزشمند دکتر اترک برگزار شد، ایشان به توضیح سوالاتی از این دست پرداختن و سوالات و انتقادات ناقد محترم دکتر محسن جوادی را پاسخ گفته و بررسی کردند  
| بازدید: ۳۶۰
۰

گزارشی از کتاب «دروغ و فریب؛ تئوری و عمل»

توماس کارسون در اواخر قرن بیستم طی چندین مقاله تعریف خود از دروغ را ارائه نموده و در سال ۲۰۱۰ کتاب خود با عنوان دروغ و فریب را منتشر کرد. این کتاب همچون کتاب سیسلا بوک، پژوهشی مهم در موضوع دروغ و فریب محسوب می­شود. کارسون در این کتاب علاوه بر تعریف دروغ، حکم آنرا را از منظر برخی فیلسوفان، بطور کامل شرح می­دهد و آنها را ناتمام می­داند. او در نهایت تلاش می­کند با تکیه بر عقل ورزی اخلاقی به رأی صوابی در مورد حکم دروغ دست یابد.
| بازدید: ۷۱۰
۰

اصولیون معاصر و بایدهای اخلاقی

سلسله نشست های دین و اخلاق با هدف نقد و بررسی تراث اخلاقی مسلمانان در زمینه اخلاق و آرا اندیشمندان ایشان در این زمینه برگزار میگردد در این جلسه که دومین برنامه خانه اخلاق حول محور دین و اخلاق است، دکتر صادقی، معاونت محترم فرهنگی قوه قضائیه و عضو هیئت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث به تبیین نظریات ملاصدرا در حوزه اخلاق می پردازند
| بازدید: ۶۰۴
۰

ملاصدرا و برساخت گرایی در اخلاق

سلسله نشست های دین و اخلاق با هدف نقد و بررسی تراث اخلاقی مسلمانان در زمینه اخلاق و آرا اندیشمندان ایشان در این زمینه برگزار میگردد در این جلسه که سومین برنامه خانه اخلاق حول محور دین و اخلاق است، دکتر لگنهاوزن، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی (ره) به تبیین نظریات ملاصدرا در حوزه اخلاق میپردازند
| بازدید: ۶۶۵
۰

نظریه تکامل درباره اخلاق چه میگوید؟

بحث‌های تکاملی در اخلاق توصیفی کاملاً علمی است، ولی بحث تکاملی در اخلاق هنجاری و اخلاق هنجاری آمیزه‌ای است از علم و فلسفه. دکتر هادی صمدی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در کارگاه فلسفه اخلاق خانه اخلاق پژوهان جوان که در تاریخ اول اسفندماه ۱۳۹۵ برگزار گردید به بررسی نظریه تکامل و رویکردهای مختلف به آن در غرب و ارتباط آن به اخلاق پرداخت گزارشی از این کارگاه را بخوانید:
| بازدید: ۱۱۰۴
۰

تلاشی بی فرجام

مکاتب زنده روانشناسی دنیا با چه نقدهایی مواجهند؟ آیا پیشنهادی برای رفع نواقص این مکاتب وجود دارد؟ چه تلاشی در این زمینه شکل گرفته است؟ آیا این تلاش‌ها می‌تواند مشکلات و آسیب‌های روانشناسی مدرن را مرتفع کند؟ کتاب روانشناسی مدرن و حقیقت فراموش شده  انسان نوشته آقای شهریار زرشناس  می‌تواند جواب‌هایی برای این سؤالات در اختیار ما بگذارد.
| بازدید: ۹۹۱
۰

مکتب تفکیک راه حل هایی برای اخلاقی تر شدن ما ارائه میکند

نشست «ما، مکتب تفکیک، راه حل‌هایی برای اخلاق» در ادامه سلسله کارگاه‌های فلسفه اخلاق، روز یکشنبه این هفته به همت خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار شد. در این جلسه حجت الاسلام محمد بیابانی اسکویی، استاد فقه، کلام و اصول به ارائه نظرات خود در باب مکتب تفکیک و اخلاق پرداخت.
| بازدید: ۶۲۵
۰

مفهوم صداقت و کمال؛ بررسی رابطه میان این دو

سی و چهارمین کارگاه فلسفه اخلاق، با موضوع صداقت و کمال و بررسی رابطه میان این دو مفهوم در خانه اخلاق پژوهان جوان و با حضور دکتر رضا اکبری برگزار شد. دکتر رضا اکبری عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) و عضو هیات تحریریه دو فصلنامه پژوهش های هستی شناختی می باشند. ایشان مقالات و درس گفتارهای متعددی در زمینه معرفت شناسی خصوصا معرفت شناسی فضیلت دارا هستند. این نشست شنبه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۵ ، و با حضور علاقه مندان در محل خانه اخلاق برگزار گردید قبل از ارائه ایشان حجت الاسلام محمدصادق روحانی کتاب تازه ترجمه شده تامس نیگل بنام "امکان دیگر گزینی" را معرفی نمودند. (گزارش کتاب ایشان از می توانید از اینجا مطالعه کنید)
| بازدید: ۹۲۹

صفحه‌ها

میثم غلامی | دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ ، ۱۵:۵۴
ممنون
اصلاح و تکمیل شد
همان طور که در متن ذکر شده شرکت در این دوره، برای عموم علاقمندان آزاد میباشد و نیازی به ثبت نام نیست