در پنجمین نشست دین و اخلاق بررسی شد؛

بازخوانی تفکر اخلاقی به سعی شهید ثانی

ارائه حجت الاسلام مختاری در خانه اخلاق

سلسله نشست های دین و اخلاق با هدف نقد و بررسی تراث اخلاقی مسلمانان در زمینه اخلاق و آرا اندیشمندان ایشان در این زمینه برگزار میگردد
در این جلسه که پنجمین برنامه خانه اخلاق حول محور دین و اخلاق است، حجت الاسلام و المسلمین رضا مختاری، پژوهشگر و مدیر مؤسسه کتابشناسی شیعه به تبیین نظریات شهید ثانی در حوزه اخلاق می پردازند

ذخیره

«شهید ثانی» از علمای بزرگ «جبل عامل» لبنان در قرن دهم هجری است که در سال ۹۱۱ هجری قمری متولد شدند و در ماه شعبان ۹۶۵ قمری در استانبول به شهادت رسیده است. او یک شخصیت اخلاقی بسیار وارسته و دارای عمری پربرکتی بود. با سفرهای متعدد علمی که به مصر، مکه، مدینه و عراق داشت، آثار سودمند و بسیار ارزنده‌ای از خود باقی گذاشته است و شاگردان بسیار بزرگی را پرورش داده است که معروف‌ترین آنها «پدر شیخ بهایی» است. «سیدنورالدین موسوی عاملی جبعی»،  «سید علی حسینی عاملی جبعی» صاحب مدارک، «شیخ حسین عالمی حارثی همدانی» صاحب معالم، «شیخ ابوالقاسم عاملی» از دیگر شاگردان ممتاز او هستند.
شهید ثانی آثار متعددی در زمینه های مختلف فقه، اصول و اخلاق بر جای گذاشته است. روش و سبک آثار اخلاقی او روشی تجربه شده است. به این معنا که بسیاری از روش های تربیتی یا روش های اخلاقی باعث انحراف برخی افراد شده اما روش شهید ثانی روشی تجربه شده است که مطابق با کتاب و سنت است. او در بیشتر آثارش من الجمله آثار اخلاقی اش مانند منیة المرید فی آداب المفید و المستفید، اسرارالصلاه، کشف الریبة عن احکام الغیبة که سعی می کند با استفاده از آیات و روایات مخاطب خود را تحت تاثیر قرار بدهد تا تربیت شود.
شهید ثانی دوران بسیار سختی را گذرانده است. سرانجام در ماه رجب در مسجد‌الحرام در حین طواف دستگیر شد؛ یعنی دولت عثمانی آن روز، ظالمانه «شهید ثانی» را در مسجد‌الحرام دستگیر کرد و به استانبول فرستاد و در آنجا بدون محاکمه، بدون دفاع و به جرم تشییع، به شهادت رسید.

در این نشست به بررسی آرا اخلاقی این شهید دانشمند پرداخته شده است. گزارش کامل این نشست را از اینجا بخوانید

بالا

نظرات