گزارشی از کارگاه 43 فلسفه اخلاق

پیشنهاد سردبیر

دکتر حسن میانداری در سال 1344 متولد شدند. ایشان دکترای پزشکی خود را در سال ۱۳۶۹ از دانشگاه تهران و دکترای فلسفه‌اش را در سال ۱۳۸۹ از موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گرفتند. فلسفه اخلاق و فلسفه زیست‌شناسی، حوزه‌های اصلی پژوهش وی است. دکتر میانداری که اکنون عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است، در چهل و سومین کارگاه فلسفه اخلاق از "سازگاری قرآن کریم و تبیین‌های تکاملی اخلاق" سخن گفتند. در ادامه گزارشی از این کارگاه را می‌خوانید. 

مسلمانان در نسبت قرآن کریم و نظریه تکامل، بیشتر جزء نیای مشترک نظریه را بررسی کرده‌اند و بیشتر حکم به ناسازگاری داده‌اند. آن‌ها کمتر به جزء انتخاب طبیعی و کمتر از از این به تبیین‌های تکاملی اخلاق، که نسبتاً جدیدند، پرداخته‌اند. من فکر می‌کنم توصیف‌ها و دستورهای اخلاقی قرآن با تبیین‌های تکاملی اخلاق سازگارند. در این مجال به هفت مورد اشاره می‌شود. اول خصوصیات اخلاقی معمول انسان‌ها در قرآن، به ویژه آن‌ها که دال بر چگونگی خلقت انسان‌اند، و آن‌ها که در همه یا اکثریت انسان‌ها بروز می‌یابند و انتخاب فرد؛ دوم ارتباط با دنیا و نزدیک‌بینی انتخاب طبیعی؛ سوم ارتباط با خویشاوندان و انتخاب خویشاوند؛ چهارم ارتباط با بیگانگان ژنتیکی و جبران؛ پنجم پاکی-ناپاکی اخلاقی و انتخاب فرهنگی؛ ششم اخلاقیات درون و بیرون گروهی و انتخاب گروه ژنتیکی؛ و هفتم خدای بزرگ اخلاقی و انتخاب گروه فرهنگی.

دسته بندی صفات اخلاقی انسان در قرآن:

بر اساس این ادعایی که دارم، مبنی بر سازگاری آیات قرآن با نظریه‌های تکامل اخلاقی، آیات قرآن را با توجه به تبیین‌های متفاوتی که دارد به هفت دسته تقسیم کردم.

آقای دکتر میانداری در خانه اخلاق پژوهان

دسته اول ـ خُلاقیات تک تک افراد است: آن خُلقیاتی که به تکامل مربوط است قاعدتا آن خُلقیاتی است که در قرآن با واژه خَلق آمده است، به این معنا که انسان این‌گونه خلق شده است. مثلا در سوره نساء، آیات 27ـ28 خداوند در باب ازدواج این‌گونه می‌فرماید که:
وَ اللَّهُ یُرِیدُ أَن یَتُوب عَلَیْكمْ وَ یُرِیدُ الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ الشهَوَتِ أَن تمِیلُوا مَیْلاً عَظِیماً (27) یُرِیدُ اللَّهُ أَن یخَفِّف عَنكُمْوَ خُلِقَ الانسنُ ضعِیفا (28)
خدا می‌خواهد با بیان حقیقت و تشریع احكام به سوى شما برگردد، و پیروان شهوات مى‏‌خواهند شما از راه حقیقت منحرف شوید، و دچار لغزشى بزرگ بگردید (27). خدا مى‏‌خواهد با تجویز سه نوع نكاحى كه گذشت بار شما را سبك كند، چون انسان ضعیف خلق شده است (28). یعنی انسان در این امور ضعیف خَلق شده است.
ب ـ عجله در انسان است که در آیه 37 سوره انبیاء ذکر شده: خُلِقَ الْإِنْسَانُ مِنْ عَجَلٍ ۚ سَأُرِيكُمْ آيَاتِي فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ(37). آدمی در خلقت و طبیعت بسیار شتاب‌کار است.
در اسراء آیه 11 نیز آمده است: وَيَدْعُ الْإِنْسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءَهُ بِالْخَيْرِ ۖ وَكَانَ الْإِنْسَانُ عَجُولً(11). انسان با شوق و رغبتی که خیر و منفعت خود را می‌جوید (چه بسا به نادانی) با همان شوق و رغبت شر و زیان خود را می‌طلبد، و انسان بسیار بی‌صبر و شتاب‌کار است. این دیگر خیلی عجیب و ریشه‌ای است به این معنا که گویی انسان از عجله آفریده شده است.
ج ـ بحث حرص و طمع در انسان است که خداوند می‌فرماید: إِنَّ الْإِنْسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا(19) که انسان مخلوقی طبعا سخت حریص و بی‌صبر است.

منبع 
فاطمه شریفیان
فاطمه شریفیانhttp://ethicshouse.ir
دانش‌آموخته فلسفه در مقطع کارشناسی از دانشگاه مفید قم. دانش‌آموخته فلسفه اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه قم

متن دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مرتبط