گزارشی از کارگاه 27 فلسفه اخلاق

پیشنهاد سردبیر

دکتر سید حسن اسلامی اردکانی، پژوهشگر دین و اخلاق، استاد تمام و مدیر گروه فلسفه اخلاق دانشگاه ادیان و مذاهب، سردبیر نشریه پژوهش‌های ادیانی و فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روان‌شناسی و دبیر علمی دوازدهمین جشنواره نقد کتاب است. اسلامی دوره دکتری کلام (گرایش فلسفه دین) را در دانشگاه قم گذرانده و دانش‌آموخته حوزه علمیه قم است. آثار او عمدتاً در حوزهٔ اخلاق نقد، اخلاق زیستی، اخلاق محیط زیست و اخلاق پژوهش است. کتاب "شبیه‌سازی انسانی از دیدگاه آیین کاتولیک و اسلام" یکی از منشورات او است که برنده جایزه فارابی شد. آقای اسلامی در بیست و هفتمین کارگاه فلسفه اخلاق ما که در تاریخ 16 آذر ماه 95 برگزار شد، از "برزخ اخلاق‌ورزی در ایران معاصر"سخن گفتند. 

دکتر اسلامی در خانه اخلاق پژوهان جوان

به نظر می‌رسد که در رستاخیز اخلاقی به سر می‌بریم. برای این رستاخیز شواهدی وجود دارد:
در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ـ که از سندهای بالادستی محسوب می‌شود ـ تصریح شده است که در این سال جامعه ما یک جامعه اخلاقی است. حال واقعاً در سال ۱۴۰۴ هجری شمسی چنین اتفاقی خواهد افتاد یا نه؟ آیا به آن سمت می‌رویم یا نه؟ مسئله دیگری است، ولی همین که قانون‌گذار ما دغدغه اخلاق داشته است مطلب مهم و قابل تأملی است.
در کنار این سند رسمی ما شاهد اظهارات گوناگون از سوی مقامات و عالمان دین داریم که در رابطه با اخلاق بحث کرده‌اند. انتظار معمول از یک عالم دینی سخن گفتن از دین و احکام شرعی و حساسیت بر سر آن است، ولی وقتی می‌بینیم که یک عالم دین در رابطه با اخلاق سخن می‌گوید و دغدغه بی‌اخلاقی در جامعه را دارد نشانه آن است که اخلاق در جامعه ما کم کم به رسمیت شناخته می‌شود. این به نوبه خود پدیده مبارک و میمونی است.

در اینجا به چند نمونه از این گونه دغدغه‌ها و توصیه‌ها اشاره می‌کنیم:
۱. آیت الله مظاهری می‌فرمایند: «بازگشت به اخلاق تنها را رهایی از مشکلات است.» و در جای دیگر می‌فرمایند: «در جامعه ما شکافی بین نظام اجتماعی ما و درک اخلاقی و مبانی اخلاقی وجود دارد.».
۲. آیت الله جوادی آملی می‌فرمایند: «مشکلات جامعه ما نتیجه بی‌مدیریتی نیست بلکه نتیجه بی‌اخلاقی است.»
۳. یکی دیگر از فقها اشاره می‌کنند که: «جای معلم اخلاق در جامعه خالی است.»
زمانی یکی از علما در یک برنامه تلویزیونی می‌فرمودند: با وجود فقه خیلی چیزها و از جمله فلسفه ارزشی ندارد. ایشان برای این بحث چنین تمثیل می‌کردند که فقه مانند تاکسی است و فلسفه مانند جرثقیل. در یک شهر ما صدها تاکسی نیاز داریم، ولی چندتایی جرثقیل بس است. پس نیاز به فقیه بیشتر است. زمانی چنین نگاهی بوده، ولی الآن چنین نیست.

کارگاه 27 فلسفه اخلاق

۴. آیت الله مکارم شیرازی از شیوغ مفاسد اخلاقی سخن می‌گویند.
با توجه به این بیانات می‌فهمیم که اخلاق مسئله جامعه ما شده است و متناسب با آن شاهد شکل‌گیری رشته اخلاق هستیم. کنفرانس‌ها و همایش‌ها اخلاقی شکل می‌گیرد و همه این‌ها جنبه مثبت قضیه است.

منبع 
فاطمه شریفیان
فاطمه شریفیانhttp://ethicshouse.ir
دانش‌آموخته فلسفه در مقطع کارشناسی از دانشگاه مفید قم. دانش‌آموخته فلسفه اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه قم

متن دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مرتبط