فرهنگ وقف در احیای جامعه

فرهنگ وقف در احیای جامعه

وقف، سنت کهن ایرانی است که از دیرباز میان ایرانیان رواج داشته، و با آموزه‌های وحیانی اسلام و شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی، اقبال به این سنت حسنه فزونی یافته است. به گونه‌ای که با صدور پیام تاریخی امام خمینی (ره)، فرهنگ وقف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رشد چشمگیری نسبت به قبل از سال ۵۷ داشته است. همچنین در سال‌های اخیر با نهادینه‌سازی فرهنگ وقف در جامعه شاهد اقبال روزافزون مردم به وقف بوده‌ایم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۸۷ در این سال‌ها به طور میانگین سالانه ۲۰۰ وقف جدید در سطح کشور به ثبت می‌رسیده، اما این آمار در سال ۹۲، به ۲۸۰۰ موقوفه رسید و این آمار، افزایش ۱۰ برابری وقف توسط مردم را نشان می‌دهد

وقف منشأ خدمات فراوان و ارزنده دینی، علمی، فرهنگی، هنری، رفاهی و بهداشتی در جامعه است که وجود تعداد زیادی بیمارستان، درمانگاه، مدرسه، دارالایتام، کتابخانه و هزارها مسجد، پل، آب انبار وغیره گواه و شاهد آن است. نویسندگان و سخنوران از ابعاد اقتصادی، مذهبی و فرهنگی و … پیرامون وقف قلم‌فرسایی کرده‌اند یا سخن‌ها رانده‌اند. اما در این میان نگاه اخلاقی به وقف، سخت مغفول مانده یا کمتر بدان پرداخته شده است. وقف و اخلاق رابطه‌ای دوسویه دارند و هر کدام بر نهادینه‌سازی دیگری تاثیر چشم‌گیری دارد. وقف علاوه بر اینکه منشا خدمات فراوانی است همچنین تاثیرات بسزایی بر رشد اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی و نهادینه‌سازی ارزش‌های اخلاقی در جامعه دارد که از این میان می‌توان به تحقق عدالت اجتماعی، ایجاد الفت بین دل‌ها، افزایش روح تعاون و اخوت در مردم، ایجاد فضائل اخلاقی نظیر بخشش، شفقت، همدلی و خیرخواهی در انسان‌ها اشاره کرد. در این مجال اندک، نقش وقف در شکل‌گیری فضائل اخلاقی در جامعه را مد نظر قرار می‌دهم.

وقف به دنبال نگرشی خیرخواهانه و نوع‌دوستانه به دیگری شکل می‌گیرد، و عمل وقف خود تجلی کامل و مظهر بارز آن فضائل است. فضائلی که معنا و پیام‌شان عشق‌ورزی و مهرورزی به دیگران است.

جامعه انسانی منهای فضائل اخلاقی، هویتی به غایت سرد و بی‌روح دارد، که تاب تحمل و زندگی در آن سخت دشوار است. از آن طرف جامعه‌ای که لباس فضائل به تن دارد و همگان خود را بدان‌ها آراسته‌اند، گویی روح معنا و حیات در آن دمیده شده است و مردمان جان تازه‌ای گرفته‌اند. وقف به دنبال نگرشی خیرخواهانه و نوع‌دوستانه به دیگری شکل می‌گیرد، و عمل وقف خود تجلی کامل و مظهر بارز آن فضائل است. فضائلی که معنا و پیام‌شان عشق‌ورزی و مهرورزی به دیگران است. وقف بستری مهیا می‌سازد که این فضائل به منصه ظهور برسند و همگان از آن بهره‌مند شوند. و از آنجا که الگوها و نمونه‌های اخلاقی تاثیر بسزایی در اخلاقی زیستن دارند، دیگران با مشاهده چنین آثاری خود ترغیب شده و تا حد توان همت می‌کنند که خود را به این فضائل بیارایند. به زبان دیگر وقف دمیده شدن روح حیات، معنا و اخلاق به زندگانیست.

جامعه‌ اخلاقی و پویا در گرو همبستگی و همدلی مردم به یکدیگر است. فرهنگ وقف در نهادینه‌سازی این دو فضیلت نقش بسزایی دارد. برخی افراد جامعه که مشکلات مادی و اقتصادی گریبان‌گیر آن‌ها شده و در برابر آن‌ها احساس یأس و عجز می‌کنند، از اینکه می‌بینند کسانی با وقف اموال خویش درصدد یاری رساندن و حل مشکلات هم‌نوع خود هستند، در می‌یابند که نزد دیگران ارزشمند بوده و به دید احترام به آن‌ها می‌نگرند و این مهم خود موجب همبستگی و همدلی و الفت میان اقشار مختلف جامعه می‌شود. با تأمل پیرامون این مسائل می‌توان دریافت که فرهنگ وقف در ایجاد فضائل اخلاقی و احیای جامعه اخلاقی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. شایسته است همگان در راستای نهادینه‌سازی این فرهنگ تمدن ساخت به سهم خود گامی برداشته تا علاوه بر خدمات فراوان وقف، شاهد رشد و تعالی اخلاق حسنه در جامعه خویش باشیم.

مهرداد اطمینان
مهرداد اطمینان

ارتباط با نویسنده از طریق:

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید


Notice: Undefined index: url in /home2/ethicsho/public_html/wp-content/themes/Newspaper-child/functions.php on line 685

Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping