اخلاق مسیحی و حقوق بشر

پیشنهاد سردبیر

فکر می‌کنم چندان بی‌راه نباشد که گمان کنیم اتفاق تازه‌ای که در تاریخ انسانی حدود دویست سال قبل رخ داد، پگاه عصر حقوق جهانی بشر بوده باشد. البته این حقوق در همه جا محقق نگشته و پاس‌داشت آن هنوز به امری عادی و روزانه تبدیل نشده است که به شکلی برابر و بی تلاشی سخت رعایت شود و مقبول همگان گردد. از این رو، چه بسا جوامع دینی، و نه تنها الهی‌دانان آن جوامع، مسئولیت خاصی داشته باشند تا حقوق بشر را عمیقاً در بافت روایت‌هایشان از جستجوی امر قدسی، ببافند، هرچند انجام چنین کاری نیازمند گفتن داستانی یکسره نو نباشد. اما چرا باید این اقدام، برای ادیان جهانی مسئله‌ساز باشد؟ 

فیلیپ اِل. کویین (۲۰۰۴-۱۹۴۰) فیلسوف و الهی‌دان مسیحی، در رشته فلسفه از دانشگاه جرج تاون فارغ‌التحصیل شد و به عضویت هیئت علمی دانشگاه براون (Brown university) در آمد. وی در آنجا محبوبت فراوانی کسب کرد و به تدریس فلسفه، اخلاق، فلسفه فیزیک، و دروس مرتبط پرداخت. آنگاه کرسی استادی فلسفه جان ای. اوبراین (John A.O’Brien) در دانشگاه نوتردام را به دست آورد و کار تعلیمی خود را دنبال کرد.

در کنار فعالیت‌های آموزشی، بیش از صد مقاله و مرور کتاب نوشت و در فراهم آوردن راهنمای فلسفه دین با چارلز تایلور همکاری کرد. برخی آثار وی عبارتند از: مقالاتی در فلسفه دین، (شامل چهارده مقاله از بهترین مقالات وی)، تکلیف، اوامر الهی و تنگنای ابراهیم، دین و سیاست، مرور کتاب دلایل عشق هاری جی. فرنکفورت، ایمان و عقل، مشیت و معضل شر، تکثر دینی و مدارای دینی، دین در عرصه عمومی، چالش‌های فلسفی تکثر دینی، استدلالی به سود اخلاق مبتنی بر امر الهی، تنگناهای دردبار، عشق رنج‌بار و حیات مسیحی، فضیلت ایمان، ذات خدا، و گناه اصلی، شر بنیادین و هویت اخلاق در کنار مقالات متعدد، وی تنها یک کتاب نوشت: اوامر الهی و الزامات اخلاقی.

برخی از مقالات وی ترجمه شده است، از جمله، بازهم مبانی خداباوری؛ جوابیه‌ای به پلانتینگا، (سید حسن اسلامی، پژوهش‌های کلامی-فلسفی شماره 11-12، بهار و تابستان 1381)، و کثرت‌گرایی دینی، (مالک حسینی؟ هرمس، تهران، 1383). همچنین برخی از مقالات راهنمای فلسفه دین، ویراسته کویین و تالیور انتخاب، ترجمه و در این دو کتاب آمده است: زمینه‌های بحث فلسفی در ادیان، فیلیپ کویین و چارلز تالیافرو، ترجمه گروه مترجمان، قم، مرکز مطالعات ادیان و مذاهب، 1385، و صفات خدا: مقالاتی از راهنمای فلسفه دین، زیر نظر فلیپ کویین و چارلز تالیافرو، ترجمه رضا بخشایش، قم، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، 1387.
کویین در مقاله حاضر می‌کوشد نسبت اخلاق مسیحی و حقوق بشر مدرن را بررسد و نشان دهد که مسیحیت، دست کم طبق تفسیر وی، تا کجا می‌تواند با این رویکرد تازه به حقوق انسان‌ها همدلی داشته باشد. هنکین در دفاع از حقوق بشر کوشیده بود ثابت کند آیین مسیحیت ظرفیت قبول آرمان حقوق بشری را ندارد. در مقابل، کویین با گزارش، تحلیل و نقادی دیدگاه هنکین، مدعی می‌شود می‌تواند زیر چتر اخلاق مسیحی ایستاد و همچنان از حقوق بشر دفاع کرد.

منبع 
فاطمه شریفیان
فاطمه شریفیانhttp://ethicshouse.ir
دانش‌آموخته فلسفه در مقطع کارشناسی از دانشگاه مفید قم. دانش‌آموخته فلسفه اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه قم

متن دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مرتبط